سفر با کدام وسیله‌ نقلیه را ترجیح می‌دهید؟

 

اول تعریفی از وسیله نقلیه داشته باشیم : وسیله نقلیه یا رسانگر به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای ترابری افراد یا بارها طراحی شده و به کار می‌رود. در سایت توچشم که به عنوان درج آگهی رایگان دارای دسته ای با همین موضوع است و میتوان رسانگرها را دوچرخه، خودرو، موتورسیکلت، قطار، کشتی، قایق، هواگرد و بسیاری دیگر باشند.

سفر از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر بدون در اختیار داشتن وسیله‌نقلیه مناسب، امکان‌پذیر نیست و یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه‌ی گردشگری، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهبود انواع سیستم حمل‌ونقل است. درباره‌ی وسایل نقلیه‌ی سفر است. با ما همراه باشید.

alt

وسایل نقلیه‌ی سفر

سفر زمینی

افراد با توجه به مقصد سفر و شرایطشان از وسایل مختلفی برای حمل‌ونقل استفاده می‌کنند. بیشتر سفرها در ایران با توجه به شرایط جغرافیایی و عوامل دیگر با وسایل حمل‌و‌نقل زمینی صورت می‌گیرد از جمله قطار، اتوبوس ، خودرو  و ماشین‌های شخصی.

عده‌ی زیادی برای سفر، ماشین شخصی را ترجیح می‌دهند. از مزیت‌های این روش می‌توان به انعطاف‌پذیر بودن زمان و سرعت حرکت اشاره کرد. از مزیت‌های دیگر این سفر، لذت بردن از زیبایی‌های مسیر و جاده‌ها است. البته این سفر دردسرهای خودش را دارد. نکات زیادی را باید در سفر با ماشین‌های شخصی رعایت کنید تا سفری آرام و بی‌خطر داشته باشید. در مقاله‌ی «سفرهای جاده‌ای، ایده‌ای خوب برای سفرهای خانوادگی» به طور مفصل با مزایای این نوع از سفر آشنا می‌شوید.

اتوبوس یکی دیگر از وسایل حمل‌و‌نقل زمینی است که برای سفر، به خصوص سفرهای کوتاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزیت‌های این وسیله می‌توان به ارزان بودن و در دسترس بودن آن اشاره کرد. البته به نظر می‌رسد که وسیله‌ی چندان راحتی نیست اما برای مسیرهای کوتاه، بهترین انتخاب است. «چگونه با اتوبوس سفر راحتی داشته باشیم؟» عنوان مقاله‌ای است که نکات خوبی درباره‌ی استفاده از این وسیله‌ی نقلیه مطرح می‌کند.

قطار یکی از پرطرفدارترین وسایل حمل‌و‌نقل زمینی است. علاوه بر این، یکی از امن‌ترین آنها نیز هستند. از مزایای سفر با قطار می‌توان به امکان لذت بردن از مناظر طبیعی مسیر سفر و داشتن یک حریم شخصی و خانوادگی در کوپه‌های جمع و جور قطار اشاره کرد. گستردگی شبکه‌ی راه‌آهن در سراسر دنیا یکی دیگر از عوامل محبوبیت این وسیله‌ی نقلیه است.  برای سفر با قطار نیازی نیست تا در صف‌های طولانی برای بررسی‌های امنیتی وقت تلف کنید. حتی می‌توانید چند دقیقه قبل از حرکت قطار، اگر جای اضافی وجود داشت، بلیط تهیه کنید و سفرتان را آغاز کنید. چنانچه مجبور باشید در طول شب سفر کنید یا مسیرتان خیلی طولانی باشد، می‌توانید به راحتی در قطار بخوابید.

سفر هوایی

هواپیما سریع‌ترین و پرهزینه‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌ی سفر است. البته کلاس‌های پروازی مختلف، امکانات متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که در کیفیت سفر هوایی شما بسیار تاثیرگذار هستند. در مقاله‌ی «سیر تحول سفرهای هوایی از آغاز تا به امروز» می‌توانید اطلاعات خوبی درباره‌ی قدمت و تحول این شیوه از سفر کسب کنید. مقاله‌ی «انواع کلاس پرواز در هواپیماها و ایرلاین‌ها»، نیز راهنمای خوبی است که شما را برای یک انتخاب مناسب یاری می‌کند.

سفر دریایی

سفر با کشتی یکی دیگر از شیوه‌های سفر است. با وجود اینکه کشور ایران دارای مرزهای طولانی دریایی است اما ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند با اتومبیل، اتوبوس، قطار و با هواپیما سفر کنند و سفرهای دریایی جای چندانی در مسافرت‌های ما ندارد. شاید یکی از دلایل عدم استقبال از سفر دریایی کم اطلاعی از این نوع سفر و البته شرایط جغرافیایی باشد.